W CPI SZKOLIMY ON-LINE
więcej ...
PARP dofinansowuje szkolenia CPI
Program Academic leadership: zarządzanie w środowisku naukowym stanowi wyjątkową okazję dla liderów akademickich do odkrycia szeregu kreatywnych metod i rozwiązań managerskich, zwiększenia zaangażowania współpracy w zespole, a także udoskonalenia poczucia własnej tożsamości przywódczej. Program jest okazją dla początkujących i doświadczonych liderów, którzy są pogrążeni w codziennych obowiązkach managerskich do refleksji i spojrzenia z perspektywy na ich cele i aspiracje związane z zarządzaniem w środowisku naukowym.
Korzyści z uczestnictwa w warsztatach online
Program ten wspiera uczestników w rozwoju w kierunku kreatywnych przywódców. Uczestnicy programu Academic leadership: zarządzanie w środowisku naukowym nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu takich dziedzinach, jak komunikacja, strategiczne zaangażowanie zespołów, inteligencja narracyjna, rozwijanie zbiorowej tożsamości, rozumienie motywacji i samego przywództwa. Koncentracja na kreatywnej komunikacji i narracji pomoże uczestnikom rozwinąć strategie, które będą inspirujące dla nich samych jak i ich zespołów.
Jak realizowany jest program
Warsztaty mają charakter interaktywny i polegają na wspólnej pracy na platformie on-line. Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzymuje materiały, które są analizowane i używane jako narzędzia do ćwiczeń podczas spotkania. Platforma szkoleniowa umożliwia bezpośredni kontakt audiowizualny pomiędzy uczestnikami a trenerem. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zadawać pytania, wykonywać ćwiczenia a także prowadzić dyskusje.
Struktura programu
Program realizowany jest w czterech modułach. Pierwszy moduł wprowadza uczestników w zagadnienie zarządzania w środowisku naukowym. Kolejne trzy moduły umożliwią uczestnikom analizę ich roli jako liderów w trzech wymiarach. Proces ten zaczyna się od refleksji nad własnymi predyspozycjami do roli przywódczej; następnie uczestnicy poznają sposoby skutecznego zarządzania zespołami; a na koniec analizują swoją rolę w kontekście ich organizacji.
Do kogo skierowany jest program
Program został zaprojektowany z myślą o liderach w środowisku naukowym, którzy są zainteresowani zwiększaniem własnych kompetencji w kontekście rozwoju osobistego, zarządzania zespołem oraz instytucją naukową. Niezależnie od tego, czy chodzi o realizację programu badawczego, rozwój przedsiębiorczości, czy też o zmianę sposobu edukacji, program ten stawia lidera w centrum procesu skutecznej i efektywnej zmiany. Program ten jest idealny dla osób pełniących takie role jak:
- Liderzy grup naukowych,
- Kierownicy katedr,
- Dyrektorzy instytutów,
- Managerowie działów administracyjnych,
- Dziekani wydziałów.
Autor programu i trener - Profesor Tomasz Liśkiewicz
Dziekan Wydziału Department of Engineering na Uniwersytecie Manchester Metropolitan w Wielkiej Brytanii z 20-letnim doświadczeniem w wiodących instytucjach badawczych w Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie i Polsce.
- Przewodniczący Tribologicznej Grupy Tematycznej w Institute of Physics, Londyn.
- Redaktor czasopisma Tribology – Materials, Surfaces & Interfaces, Taylor & Francis.
- Fellow, Institution of Mechanical Engineers, UK.
- Fellow, Royal Society of Arts, UK.
- Certyfikowany trener (Peak Potentials, USA).
- Pasjonat nowoczesnych technologii, sportów wodnych i zimowych oraz podróży.
- Założyciel & Partner Zarządzający w Academya.
Czas trwania warsztatów od 09:00 do ok. 16:00
Program
I. Wymiary przywództwa w środowisku akademickim.
Pierwszy moduł będzie okazją do refleksji na temat różnicy pomiędzy skutecznym managerem i charyzmatycznym liderem. Omawiane teorie pozwolą uczestnikom zrozumieć obowiązujące modele zarządzania i przywództwa w kontekście środowisk naukowych.
- Zarządzanie czy przywództwo.
- Modele zarządzania w środowisku naukowym.
- Pięć poziomów przywództwa.
II. Ja jako lider.
Skuteczne przywództwo zaczyna się od silnej i jasno określonej tożsamości lidera. Uczestnicy będą w stanie określić ich naturalne predyspozycje przywódcze, oraz poznać skuteczne metody rozwoju cech potrzebnych do zwiększenia i kontrolowania autorytetu.
- Archetypy przywództwa.
- Moje mocne strony.
- Skuteczne komunikowanie i wywieranie wpływu.
- Cztery filary autorytetu.
- Osobista organizacja i skuteczność.
III. Mój zespół.
Uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności przywódcze i zarządcze, koncentrując się na zarządzaniu zespołami o wysokiej wydajności i utrzymywaniu efektywnych relacji poprzez wspieranie zaangażowania i motywacji pracowników.
- Profile zarządzania zespołem.
- Efektywny proces rozwoju pracowników.
- Coaching i skuteczne zadawanie pytań.
- Otrzymywanie i proszenie o opinie zwrotne.
- Trudne rozmowy.
- Efektywne spotkania.
IV. Moja instytucja.
W czwartym module programu uczestnicy poznają zasady skutecznego zarządzania instytucją naukową. Omawiane metody dostarczą inspiracji zarówno tym którzy już zarządzają na poziomie instytucji, jak i tym którzy aspirują do tej roli.
- Czynniki sprzyjające sukcesowi organizacji.
- Zarządzanie nowymi procesami i zmianami w organizacji.
- Filozofia metody „Dlaczego, Jak, Co”.
- Koncentracja na priorytetach i usuwanie przeszkód.
- Umiejętność łączenia działań z szerszym kontekstem.
|