W CPI SZKOLIMY ON-LINE
więcej ...
PARP dofinansowuje szkolenia CPI
Współpraca na poziomie międzynarodowym to jedna z cech charakterystycznych sektora IT. Projekty IT są realizowane ponad granicami terytorialnymi państw, często zdalnie. Już od wielu lat zapotrzebowanie na oprogramowanie czy usługi IT prowadzi do nawiązywania współpracy między przedsiębiorcami z całego świata. Każdy projekt poprzedza przy tym zawarcie umowy IT – umowy wdrożeniowej, umowy outsourcingowej, umowy o współpracy B2B, itd.
Negocjacje umów IT z kontrahentami zagranicznymi mają swoją specyfikę. Takie kontrakty zwykle są poddane prawu obcemu (angielskiemu, amerykańskiemu, singapurskiemu, itd.) i pozostają pod przemożnym wpływem systematyki prawa anglosaskiego. Brak świadomości odnośnie do skutków prawnych określonych rozwiązań czy klauzul przyjętych w umowie może istotnie pogarszać pozycję kontraktową jednej ze stron – np. wyeksponować stronę na ryzyko daleko idącej odpowiedzialności, zobligować do zapewniania ciągłej zgodności z prawem dostarczanego oprogramowania, ograniczyć możliwość podejmowania współpracy z innymi potencjalnymi klientami, pozbawić możliwości efektywnego nabycia praw własności intelektualnej, itd.
Podczas szkolenia uczestnicy zostaną zapoznani ze specyfiką redagowania i negocjowania kontraktów IT w środowisku międzynarodowym. Przedstawione zostaną klauzule umowne charakterystyczne dla współczesnych kontaktów IT zawieranych przez strony pochodzące z różnych państw. Na bazie wieloletniej praktyki i doświadczeń prowadzącego, uczestnicy poznają potencjalne rozwiązania negocjacyjne pozwalające na zbalansowanie interesów stron i osiągnięcie sukcesu negocjacyjnego. Celem szkolenia nie jest omówienie poszczególnych rodzajów umów IT występujących w obrocie międzynarodowym, lecz przeanalizowanie kluczowych klauzul zwykle wspólnych dla różnych umów IT.
Szkolenie jest dedykowane osobom zaangażowanym w redagowanie, negocjowanie a potem także realizację umów IT w obrocie międzynarodowym, w szczególności:
- menedżerom operacyjnym, product ownerom, menedżerom odpowiedzialnym za business development, szefom działów IT,
- opiekunom klientów prowadzącym proces onboardingu nowego klienta,
- koordynatorom projektów IT w toku ich realizacji,
- prawnikom in-house firm IT.
Szkolenie przeprowadzi: Łukasz Wieczorek, radca prawny, Parter w Konieczny Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych, koordynujący zespół TMT/IT, posiadający wieloletnie doświadczenie w sprawach dotyczących sektora IT. Brał udział w dziesiątkach projektów IT przygotowując i negocjując umowy IT m.in. z kontrahentami z USA, Europy i Azji.
Czas trwania szkolenia: od 9.00 do ok. 14.00
Program
- Kontrakty międzynarodowe – czyli właściwie jakie?
- Specyfika kontraktów IT w systematyce prawa anglosaskiego.
- Kluczowe klauzule w kontraktach IT w obrocie międzynarodowym:
- Przykładowe klauzule:
- Autorska selekcja i omówienie przedmiotu kluczowych klauzul.
- Brzmienie klauzul może być prezentowane w jęz. pol. lub ang.
- Wpływ metodyki Agile / Waterfall oraz modelu świadczenia usług (SaaS).
- Praktyka negocjacyjna:
- Omówienie podejścia i kierunków negocjacji kluczowych klauzul kontraktowych:
- Jednostkowa klauzula – rozwiązania maksymalnie korzystne dla danej strony.
- Jednostkowa klauzula – rozwiązania pośrednie.
- Spojrzenie przez pryzmat całokształtu klauzul w danej umowie IT – dodatkowe wskazówki praktyczne.
|